Načítavanie...

Starostlivosť o trávnik

travnik1

Foto je iba ilustračné.


 JAR 

Keď je priemerná denná teplota 5 ºC a trávnatá plocha je už dostatočne suchá, začíname s prácou na trávniku. Začíname s vertikutáciou ( prevzdušnením trávnika a odstránenie suchých stebiel trávy). Na miesta ku ktorým sa s vertikutátorom nedostaneme, použijeme špeciálne hrable na odstránenie suchej trávy. Potom je trávnik potrebné dôkladne vyhrabať, najlepšie oceľovými hrabľami. Trávnik je potrebné dostatočne pohnojiť. Pozor na predávkovanie hnojivom- znehodnotil by sa. Ukončíme to dostatočnou zálievkou celého trávnika( najlepšie závlahovým systémom ). Ak nemáme závlahu, hnojenie je najlepšie vykonať tesne pred dažďom. V jari je tiež najvhodnejší čas na zakladanie nového trávnika.


 LETO 

Základom kvalitného trávnika je pravidelné polievanie a kosenie. Trávniky zakladané na jar ošetrujeme veľmi šetrne, až kým poriadne nezakorenia. Dbáme o to, aby trávnik neprerástol do veľkej výšky, v opačnom prípade po pokosení ostane žltý trávnik. Odstraňujeme buriny vypichovaním alebo pri väčších plochách použijeme herbicídny postrek. V prípade potreby môžeme ešte vykonať vertikutáciu ( prevzdušnenie ). Kosiť je potrebné jeden až dva razy do týždňa, v závislosti od jeho výšky, funkcie, druhu trávnika, počasia a typu podnebia. Výška okrasného trávnika by sa mala pohybovať niekde v rozmedzí 3,5 až 5 centimetrov. Trávnik nesmie nikdy preschnúť. Preto ho zavlažujeme väčšími dávkami vody, najlepšie 20 mm/1 m2každé 3 až 4 dni, či menšími dávkami každý deň skoro ráno alebo po západe slnka. Nikdy nezavlažujeme za ostrého slnka, spôsobili by sme úpal rastlín a prudký rozvoj trávnych húb, hrdzí a plesní, ktoré by porast značne poškodili. Aby sme udržali svieži zelený vzhľad trávnikov a nahradili živiny odčerpané kosením, prihnojujeme trávne porasty dusíkatými hnojivami raz za mesiac.


 JESEŇ 

Kým je jeseň teplá a tráva rastie, kosíme trávnik pravidelne aj naďalej. Keď už prestáva rásť, vykonáme posledné kosenie vo výške minimálne 4 cm. Pri starších trávnikoch môžeme vykonať aj prerezanie trávnika vertikutáciou. Je tiež dôležité po poslednom kosení alebo vertikutácii trávnik pohrabať a následne pohnojiť špeciálnym hnojivom na to určeným. Pokiaľ máme aj závlahu a nie je ešte zazimovaná, po hnojení spustíme závlahu, aby sa hnojivo lepšie zapracovalo do pôdy.


 ZIMA 

Keď je trávnik zamrznutý alebo rozmočený, mali by sme po ňom chodiť čo najmenej, pretože pri chôdzi po zamrznutom trávniku sa môžu steblá trávy polámať a tieto sú potom po rozmrazení náchylnejšie na choroby. Chôdzou po rozmočenom trávniku môžeme spôsobiť to, že sa z pôdy vytlačí vzduch, bez ktorého korene trávy nemôžu rásť a trávnik môže byť zničený.




Táto stránka používa súbory cookies. Jej používaním súhlasíte s našimi pravidlami.